dokumenty

Wybraliśmy już kasę fiskalną, co teraz?

dokumenty

Co należy przygotować przed zakupem kasy?

W pierwszej kolejności powinniśmy przygotować wszystkie niezbędne informacje dla serwisu potrzebne do zaprogramowania i fiskalizacji urządzenia rejestrującego.

Spis usług i towarów PLU

Jest to lista, która zawierać będzie nazwy naszych produktów i usług, które będziemy sprzedawać używając kasy fiskalnej. W terminologii urządzeń fiskalnych zwaną listą PLU.

Listę można przygotować w dowolnej formie papierowej lub elektronicznej, istotna jest stawka VAT która będzie naliczana dla danego produktu i usługi. W przypadku przedsiębiorstw zwolnionych z podatku VAT, wpisujemy obok nazwy produktu lub usługi –  z.w

  1. Strzyżenie 23%
  2. Krem do twarzy 23%
  3. ….

Listę w przyszłości będzie można edytować, dowolnie ją modyfikując. Przygotowując ją warto zastanowić się jakie produkty w przyszłości mogą nam być potrzebne. W ten sposób w przyszłości ograniczymy dodatkowe koszty związane z dodawaniem produktów przez serwis.

Jeśli nie wiemy jaką stawkę przypisać do danej pozycji – najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z obsługującym nas biurem rachunkowym lub kontakt z Urzędem Skarbowym.

Dane Twojej firmy

stamp-41653_640

Podstawowym elementem do zaprogramowania w kasie jest nagłówek. Zawarte są w nim, takie danej jak Nazwa, adres firmy, adres użytkowania kasy oraz najważniejszy – NIP.

W przypadku pracy urządzenia poza siedzibą firmy dodajemy zapis KASA MOBILNA.

WAŻNE! Wszystkie dane musimy dokładnie sprawdzić, najlepiej postawić przygotowaną wcześniej pieczątkę firmową lub wydruk z CEIDG lub KRS.

Dane nagłówka możemy dowolnie edytować w każdym momencie, informując o zmianach US. WYJĄTKIEM jest numer NIP, jest on trwale zapisywany w module pamięci fiskalnej przy fiskalizacji. W przypadku pomyłki lub zmiany związanych z NIP w przyszłości niezbędna będzie wymiana modułu fiskalnego.

Ostatni etap przed fiskalizacją – programowanie, szkolenie, testy

Przygotowane dokumenty związane z nagłówkiem i listą PLU dostarczamy do serwisu, umawiamy się na datę fiskalizacji i szkolenie z obsługi.

Zanim przystąpimy do szkolenia kasę należy zaprogramować. W zależności od ilości pozycji może to trwać od 5 minut do nawet kilku godzin.

Po wykonaniu tej czynności, będzie można przystąpić do szkolenia z obsługi. Uśredniając szkolenie trwa około 15 minut.

Po odbyciu szkolenia możemy zabrać kasę nieufiskalnianą, przeszkolić personel, poćwiczyć do woli, a w trakcie fiskalizacji wszystkie wydrukowane paragony zostaną wykasowane.

Sama fiskalizacja nie trwa dłużej niż 20 minut. Realnie cała procedura trwa około godziny.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *