paragon

Jak prawidłowo opisywać produkty?

paragon

Nazwa towarów i usług na paragonie według przepisów

clause-684509_640Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących art. 8 ust. 1 pkt 6 paragon powinien zawierać nazwę sprzedawanego towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną identyfikację. Dopuszczalne jest skracanie nazw, lecz powinno być to zrobione w taki sposób, aby nie było wątpliwości co zostało sprzedane klientowi. Jak to wygląda w praktyce:

Sprzedajemy w sklepie mleko, kiedyś można było sprzedawać na grupach korzystając z kodu PLU: Nabiał. Dziś musimy kod opisać Mleko Łaciate 1l 2% (o ile możliwości kasy nam na to pozwolą).

Nazwa towarów i usług na paragonie w praktyce

Kasy fiskalne posiadają pewne ograniczenia co do opisywania kodów PLU, czyli nazw usług i towarów. Kasy fiskalne z papierową kopią paragonu zazwyczaj są wstanie zapisać do 18 znaków (zawierając spacje). W przypadku kas z kopią elektroniczną zakres jest zdecydowanie większy i wynosi standardowo 40 znaków, dając nam znacznie szersze pole do popisu. Dlatego, gdy sprzedajemy Mleko Łaciate 1l 2%, a mamy do dyspozycji 18 znaków możemy skrócić nazwę do Mleko Łac. 1l 2%.

Nazwę towarów i usług na paragonie określasz Ty

Do obowiązków właściciela kasy należy konstruowanie nazw na paragonie tak, aby można było dokładnie określić indywidualnie zakupiony towar lub usługę oraz aby umożliwiała ich właściwe przyporządkowanie do stawki podatku VAT. Z doświadczenia wiemy, że różne Urzędy Skarbowe pozwalają na różne interpretacje skracania nazw produktów.

Pamiętajmy, że im więcej posiadamy towarów tym dokładniej powinniśmy je opisywać. Nie tylko ze względu na Urząd Skarbowy, ale też dla własnej wygody. Dokładnie opisując produkty ułatwimy sobie również kontrolę stanów magazynowych.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *