personal-360201_1280

Koniec zwolnienień z obowiązku stosowania kas fiskalnych.


Obowiązkowa kasa fiskalna

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. od 1 stycznia 2017 przestanie obowiązywać zwolnienie z obowiązku posiadania kasy rejestrującej dla działalności gospodarczych nie przekraczających limitu 20 tyś. rocznego obrotu.


Art. 111 ustawy o VAT
1. Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.


Naball-563970_640leży zwrócić uwagę, że w związku z powyższym, obowiązek dotyczy jedynie przedsiębiorców dokonujących sprzedaży na rzecz konsumentów i/lub rolników ryczałtowych. Nie dotyczy to natomiast działalności gospodarczych opierających się jedynie na obsłudze firm, którym za usługi i towary wystawiają faktury VAT.

Uczulamy wszystkich przedsiębiorców, których dotyczy ustawa, gdyż niedopełnienie obowiązku instalacji kasy fiskalnej może wiązać się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Co grozi za brak posiadania kasy rejestrującej?

danger-1294866_640W przypadku, gdy organ kontroli skarbowej stwierdzi naruszenie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej, na przedsiębiorcę zostanie narzucona 30 % sankcja. Sankcja dotyczy wszystkich faktur zakupu / kosztów od momentu nałożenia na niego obowiązku posiadania kasy.

Jeśli temat kas fiskalnych jest Tobie zupełnie obcy – zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami, oraz pomocnymi artykułami na naszym blogu.

1200x444_kasy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *