belgium-1392228_1280

Kasa nowa czy używana? Wymiana modułu fiskalnego.

belgium-1392228_1280

Czym jest moduł fiskalny?

Każda kasa i drukarka fiskalna posiada wbudowany moduł pamięci fiskalnej. Zadaniem tego modułu jest rejestrowanie wszystkich zdarzeń fiskalnych, czyli sprzedaży, raportów i prowadzenia ewidencji zmian w kasie fiskalnej. Dane te są nieedytowalne zarówno przez użytkownika, jaki i serwis. Ogranicza to możliwość jakichkolwiek prób manipulacji danymi.

W kasie fiskalnej możemy edytować wiele elementów: naszą nazwę, adres, zaprogramowane towary. Wyjątkiem jest NIP, który jest na stałe przypisany do modułu urządzenia w momencie fiskalizacji.

Po wprowadzeniu numeru NIP nie można go już zmienić, dlatego z takiej kasy będzie mógł korzystać tylko ten przedsiębiorca, który taką kasę zakupił. Ogranicza to funkcjonowanie rynku wtórnego dla urządzeń fiskalnych.

Jakie warunki musi spełniać kasa, w której chcemy wymienić moduł fiskalny?

Nie w każdej kasie / drukarce fiskalnej wymiana pamięci fiskalnej jest możliwa. Istnieją pewne warunki jakie musi spełnić przed podjęciem tej operacji.

  • conditions-624911_640Aktualna homologacja – pierwsze co powinniśmy sprawdzić jest to, czy kasa posiada ważną homologację. Jeżeli okres homologacji się skończył i nie został przedłużony – taka kasa nie będzie spełniała warunków Urzędu Skarbowego.
  • Faktura VAT– aby zarejestrować kasę fiskalną w urzędzie będziesz potrzebował dowodu zakupu, czyli Faktury Vat. Należy o tym pamiętać podczas zakupu.
  • Kasa musi zostać wcześniej zamknięta i wyrejestrowana – powinniśmy się upewnić, że poprzedni właściciel zlecił dokonanie odczytu kasy i dostarczył wszystkie niezbędne dokumenty do Urzędu Skarbowego

O czym warto wiedzieć przed zakupem używanej kasy fiskalnej?

Kupując kasę używaną powinniśmy wiedzieć o kilku istotnych sprawach. Co wiąże się z kupnem używanej kasy?

Brak gwarancji – kupując urządzenie używane należy pamiętać, że nie otrzymamy do niego żadnej gwarancji. W przypadku poważniejszej awarii może się okazać, że naprawa będzie nieopłacalna.

Brak zwrotu za zakup kasy – każdy przedsiębiorca może złożyć wniosek zwrotu części kwoty za zakup urządzenia fiskalnego (więcej informacji znajdziesz w tym miejscu: zwrot za kasę fiskalną). Decydując się na zakup używanej automatycznie pozbawiamy się takiej możliwości.

Czas – cała procedura może potrwać nawet do kilku tygodni.

Jaki jest koszt wymiany modułu? Czy się opłaca?

penny-bank-26086_640Koszt wymiany modułu fiskalnego sięga rzędu 700 – 1000 zł w zależności od modelu i producenta kasy. Należy również pamiętać o tym, że nie będziemy mogli starać się o zwrot za zakup kasy fiskalnej z Urzędu Skarbowego (więcej informacji znajdziesz w tym miejscu: zwrot za kasę fiskalną), w związku z czym taka kasa będzie kosztowała nas znacznie więcej niż nowa.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *